Иновативно училище за успели и щастливи деца 
ул. "Освобождение" № 29

гр. Велико Търново

info-300105@edu.mon.bg

Пон. – пет.: 9:00 – 17:00 ч.

С България в сърцето: руско-турската война от 1877-1878 г. и българското опълчение

      В навечерието на Националния празник на страната – 3 март, учениците от целодневната организация на учебния ден от 4.в клас станаха част от образователната инициатива „Музей в куфар” на РИМ в град Велико Търново. С учениците бе проведен интердисциплинарен урок на тема „С България в сърцето”, подготвен и реализиран от музейните педагози д-р Атанаска Стамболийска, г-н Михаил Стойчев и Татяна Филева – учител ГЦДОУД на 4.в клас.

      Малките Славейковци слушаха с интерес сладкодумните си гости и научиха за саможертвата на българските опълченци при боевете на връх Шипка и малко известния факт, че всъщност битката за върха се е състояла не на мястото, където е построен паметникът днес, а на отсрещния връх „Св. Никола”. Коментираха репродукция на картина от чешкия художник Ярослав Вешин, изобразяваща защитника и последен знаменосец на Самарското знаме – опълченеца Никола Корчев, жертвал се пред олтара на отечеството в кървавите боеве при Стара Загора. Учениците се запознаха и с песента „Шуми Марица” – национален химн на България от 1886 г. до 1947 г., с която песен „дружините горди отблъскваха смело османските орди”, а демонстрацията на стари реликви и експонати, осъществена от музейните уредници, направи силно впечатление и остави траен спомен у четвъртокласниците: белгийски револвер „Гасер“ от епохата на османското владичество, турски ятаган, използван от нередовната османска армия (башибозук), войнишка сигнална тръба на опълченеца Никола Ненов, войнишко котле за храна, копие на опълченски калпак, медали и ордени на опълченеца Петър Синилков.

      Урокът продължи с образователно предизвикателство на географска тематика: „Колко добре познавате България?” и бе наситен с много емоции и вълнуващи моменти. Пяхме, рецитирахме, решавахме судоку със символите на България и сглобявахме пъзели със значими исторически личности и обекти.

      С огромна благодарност към нашите гости д-р Атанаска Стамболийска и г-н Михаил Стойчев! До нови срещи! 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Skip to content