Проектът „Музея като образователна среда“ бе насочен към формиране на нов образователен модел, в който учениците изучават историята претворявайки я в изкуство. Съвместна работа между културните и образователните институции доведе до съвременен подход в традиционното образование.
Музейната среда предостави условия за онагледяване и за „разиграване” на образователни ситуации в степен, която не е изпълнима в училищна среда. Осъществяването на образователен процес в извънучилищна среда осигури възможности за учене, чрез преживяване. Тема на проекта са „ Българските столици“
Първата тема бе “Първо Българско Царство” – посещение на Велики Преслав и Плиска. Преподавателите по история и изобразително изкуство, облечени в средновековни дрехи, съвместно с музейните работници проведоха открит урок, съживявайки историята по един незабравим начин. Децата участваха в творческа работилница, в която рисуваха керамични плочки с орнаментиката на царския дворец.
Втората тема бе “Второто българско царство”: „Средновековен Търновград – живият музей”. Представители на сдружение „Търновци“ демонстрираха в салона на училище ОУ “П. Р. Славейков“ облеклото и въоръжението от периода на Търновското царство. Проведоха се открити уроци, в които учениците учеха и претворяваха наученото в творчество.